26 Temmuz 2014 Cumartesi

Yönetim Paneli Özelleştirme

Bu yazı da kısaca yönetim panelini nasıl özelleştirebiliriz ona değineceğiz. Django yönetim panelinde ana şablon olarak admin/base.html'i kullanır. Ve bize de kendi yönetim şablonumuzu oluşturma imkanı verir. Bu yönetim şablonunu sablonlar/admin/base_site.html olarak arar. Yönetim panelinde varsayılan olarak header kısmında Django Yönetimi yazmaktadır. Şimdi basit bir şekilde bunu nasıl değiştirebileceğimizi görelim.
İlk önce şun söyleyelim oluşturacağımız base_site.html artık bizim yönetim şablonumuz olacak. Bunun içine sadece 'merhaba' yazarsanız yönetim panelinde de sadece 'merhaba' yazısını görürsünüz. Django'nun kendi yönetim panelinin devam edebilmesi için bizim kendi şablonundan kalıtım almamız gerekiyor.
{% extends "admin/base.html" %}
{% load i18n %}

{% block title %}{{ title }} | {% trans 'Başlık' %}{% endblock %}

{% block branding %}

{% trans 'Header Başlık' %}

{% endblock %} {% block nav-global %}{% endblock %}
Burada ilk önce extends ifadesi ile kalıtım aldık. Kalıtım alırken her şey olduğu gibi alınır. Ancak aynı block ifadeleri hem kalıtım alınan şablonda hem de kalıtımı alan şablonda var ise kalıtımı alan şablondaki gösterilir. Biz block branding ifadesini yeniden yazdığımız için bizim yazdığımı görünecektir.
Bu şekilde block ifadelerini kullanarak yönetim panelini özelleştirebilirsiniz. Django'nun yönetim şablonlarını buradan inceleyebilirsiniz.

0 yorum :

Yorum Gönder