18 Haziran 2014 Çarşamba

Django Jquery Ajax Kullanımı

Bu yazıda çok basit bir şekilde Djangoda Jquery Ajax kullanımının nasıl olduğunu göstereceğiz. Eğer Php gibi bir dille daha önceden kullandıysanız pek bir farkı olmadığını göreceksiniz. Hemen anlatıma geçelim. Tabi bu yazıda proje, uygulama veya url gibi konulardan hiç bahsetmeyeceğim. Bu konular zaten Django giriş konuları. Eğer bunlarda eksikseniz buradan Django yazılarını okuyabilirsiniz. Şimdi gelelim asıl konumuza.
urls.py dosyamızın içeriği şu şekilde.

from trytry.views import *

urlpatterns = patterns('',
  url(r'^admin/', include(admin.site.urls)),
  url(r'^ajax/', ajax),
  url(r'^ajax-kullanimi', ajax_kullanimi)
)

Burada ki ajax url'i ajaxı kullanacağımız sayfa iken ajax-kullanimi url'i ise ajax'ı kullanırken gideceğimiz urldir. Gördüğünüz gibi ajax url'i içerisinde ajax görünümüne gitmişiz. Şimdi bunu hazırlamamız gerekiyor. Bu görünüm içerisinde herhangi bir işlem yapmayacağız. Sadece şablonu yüklemek için kullanacağız.
def ajax(request):
  return render_to_response('ajax.html')
ajax.html şablonunu oluşturalım.
<!DOCTYPE html>
<html>
<head lang="en">
  <meta charset="UTF-8">
  <title></title>
  <script type="text/javascript" src="/static/jquery-1.11.0.min.js"></script>
  <script type="text/javascript" src="/static/custom.js"></script>
</head>
<body>
hello
</body>
</html>
Burada iki tane javascript dosyası yüklediğimizi görüyorsunuz. İlki jquery dosyası iken ikincisi bizim kendi ajax kodlarımızı yazacağımız dosyadır. Dosyayı oluşturduğumuza göre içeriğini şu şekilde doldurabiliriz.
custom.js dosyası:
$(function(){

  $.ajax({
    type:'get',
    url:'/ajax-kullanimi/',
    success:function(veri){
      alert(veri);
    }
  });

});
Burada yaptığımız tek işlem en başta oluşturmuş olduğumuz url'e gitmek. Ardından dönen veriyi göstermek için alert() ile yazdırıyoruz. Oluşturduğumuz url dosyasını kontrol ederseniz ajax-kullanimi url'inde ajax_kullanimi görünümüne gidildiğini görebilirsiniz. Bu görünüm içerisinde istediğimiz işlemleri yapabiliriz. Yaptıktan sonra geriye dönen değer kullanıcıya gösterilebilir. Bu tarz işlemler artık sizin ihtiyacınıza kalıyor. Biz burada sadece basit bir şekilde aldığımız veriyi alert() ile ekrana bastıracağız. Şimdi ajax_kullanimi görünümün oluşturalım.
from django.shortcuts import render_to_response, HttpResponse
def ajax_kullanimi(request):
  return HttpResponse("Ajax Geri Donecek Deger");
Hepsi bu kadar. Jquery ajax kullanımı Djangoda bu kadar basit bir şekilde yapılabiliyor. Şimdi tarayıcıdan http://localhost:8000/ajax/ yazarsanız alert penceresini görebileceksiniz.

0 yorum :

Yorum Gönder