25 Mart 2014 Salı

PyQt'ye Giris

pythondersleri.com yeni bir yazı dizisi "PyQt : Grafiksel Kullanıcı Arayüzü Uygulamaları" ile karşınızda! Bu yazıyı okuyarak, PyQt ile haşır neşir olmaya başlamadan önce yazı dizisinin kapsamı ile ilgili olarak fikir sahibi olabilirsiniz.

PyQt, kullanıcılara grafiksel arayüz (GUI) deneyimi sunmak için geliştirilmiş bir Python kütüphanesidir.

Tasarlamış  olduğunuz uygulamaları sunma biçiminiz tamamen sizin tasarrufunuzda olan bir durumdur. Geliştirilmekte olan işletim sistemleri (mobil dahil), kullanıcıların uygulamalar ile olan etkileşimini her geçen gün daha da kolaylaştırmaya çabası içerisindedirler. Dolayısıyla geliştireceğiniz uygulamaların komut satırı arayüzü üzerinde çalışmasından çok, görsel bir arayüz üzerinde çalışması uygulamalarınızın kullanılabilirliğini arttıracaktır.

Python üzerinde GUI uygulamaları geliştirmenizi sağlayacak çeşitli kütüphaneler mevcuttur. Tkinter, PyGObject + GTK3, PyQt bu kütüphanelere örnek olarak gösterilebilirler. PyQt'nin ne olduğunu irdelemeye başlamadan önce Qt ile ilgili bir özet geçmek faydalı olacaktır.
Qt çapraz platform desteği olan GUI geliştirme araç takımıdır. Qt ilk olarak Norveçli Trolltech firması tarafından geliştirilmeye başlanmış, daha sonra Nokia'nın bünyesine katılmıştır. Son olarak başarılı bir özgür yazılım projesi olacağı öngörüsüyle Digia isimli firma tarafından satın alınan Qt, LGPL ile lisanslanarak geliştiricilerin kullanımına sunulmuştur.Yayınlanan en son stabil sürümü 5.2'dir. Dünya çapında büyük firmaların (Google, Adobe, Siemens vb.) Qt altyapısı kullanılarak geliştirilmiş uygulamaları mevcuttur.


PyQt ise Riverbank Computing LTD şirketi tarafından geliştirilmeye devam edilen bir kütüphanedir. Uygulamalarınızda PyQt kullanmayı tercih ederseniz;  2D / 3D grafik desteğinden tutun, Model/View mimarisine kadar birçok yapıyla çalışma imkanına sahip olursunuz. Kısacası modern bir arayüz geliştirme kütüphanesi avuçlarınızın arasında!
Haydi bir sonraki yazıya gözatıp PyQt'ye merhaba deyin!

3 yorum :

 1. PyQt ile ilgili turkce dokuman bulmak neredeyse imkansiz. bulabildigimiz dokumanlar ise tumu giris seviyesinde kalmis. Umarim dersiniz PyQt'nin sonuna kadar devam eder.
  derslerinizi buyuk bir zevkle takip edecegim. tesekkurler...

  YanıtlayınSil
 2. dilinize sağlık, başarılarınızın devamını dilerim.

  YanıtlayınSil
 3. çok teşekkür ederiz. PyQT ile androidde çalışan programlar geliştirilebiliyor mu?

  YanıtlayınSil