10 Şubat 2014 Pazartesi

Django ile Proje Oluşturmak

Django'yu kurduğumuza göre ilk projemizi oluşturabiliriz. Django ile proje oluşturmak oldukça basittir. Yapmamız gereken tek şey komut satırına şu komut parçasını yazmaktır.
django-admin.py startproject ilkProjem
Djano ile ilk projemizi oluşturmuş olduk. Burada dikkat etmemiz gereken komut satırında o anda hangi dizinde iseniz proje o dizin içerisinde oluşturulur. Eğer siz projeyi oluştururken nerede oluşacağını da belirtmek istiyorsanız şu şekilde kullanabilirsiniz.
django-admin.py startproject ilkProjem /home/mazlumagar
Bizim kullandığımız sistemin ana dizininde Django diye bir dizin var ve bu proje o dizin içerisinde oluşturuldu.
Not: Burada kullanılan django-admin.py windows kullanıcıları için C:\Python27\Scripts(Python'un kurulu olduğu dizin sizde farklılık gösterebilir.) içerisinde bulunan django projeleri yaratmaya yarayan Python scriptidir. Windows kullanıcılarının bu şekilde doğrudan kullanabilmeleri için C:\Python27\Scripts yolunu WINDOWS PYTHON'I YOL'A EKLEMEK yazısında bahsedildiği gibi PATH'e eklemeleri gerekir. Linux kullanıcıları için gerekli bir işlem değildir. Merak edenler için söyleyelim Linux işletim sisteminde django-admin.py /usr/local/bin dizini içerisindedir.
Projenin oluşturulduğu dizin içerisine giderseniz içeriğinin şu şekilde olduğunu göreceksiniz.
ilkProjem/
     __init__.py
     setting.py
     urls.py
     wsgi.py
manage.py
ilkProjem: Bu dizinin adı proje adı ile aynıdır. Ama adını istediğimiz herhangi bir isim ile değiştirebiliriz. Proje klasörü de denir. İçerisinde projemize ait tüm dosya ve diğer klasörleri barındırır.
__init__.py: Projenin bir Python projesi olarak algılanmasını sağlar. Boş bir dosyadır ve biz de içerisine herhangi bir şey yazmayacağız.
settings.py: Django projemiz ile ilgili yapılandırmalar bulunur.
urls.py: Projedeki adresler bulunur. Boş olarak gelir. Sitemizdeki adresleri buraya yazacağız.
wsgi.py Bu dosya Django geliştirme sunucusu için WSGI(Web Server Gateway Interface,Web Sunucusu Geçit Arayüzü) uygulamasını içerir.
manage.py: Django projemiz ile etkileşime geçmek için oluşturulmuş bir dosyadır. Bu dosyayı düzenlemeyiz. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Artık oluşturduğumuz projeyi sunucu da başlatabiliriz. Projemizin bulunduğu dizindeki manage.py dosyasını çalıştırıyoruz.
cd ilkProjem
python manage.py runserver

Çalıştırdıktan sonra projede herhangi bir problem yoksa , bu ilk projemiz ve bizim bir etkimiz olmadığı için hata olmaması gerekir. Yani şu şekilde bir çıktı alacağız.
0 errors found
December 09, 2013 - 23:03:45
Django version 1.6, using settings 'ilkProjem.settings'
Starting development server at http://127.0.0.1:8000/
Quit the server with CONTROL-C.
Projemizi surverda çalıştırdığımıza göre artık projemizi web tarayıcısı ile görebiliriz.
http:://localhost:8000/
İlkprojemizin görüntüsü şu şekilde olacaktır.
Geliştirme sunucusu ön tanımlı olarak yerel ağ arayüzünden (127.0.0.1,localhost) 8000 portunu dinler. İstediğimiz bir arayüzün herhangi bir portu dinlemesini sağlayabiliriz.
python manage.py runserver 127.0.0.1:7458
Bu komut ile 127.0.0.1 ipsinin 7458 portunu dinlemesini sağladık. Tabi bunu yaptıktan sonra tarayıcıdan artık şu şekilde erişim sağlayacağız.
http://127.0.0.1:7458/
Kaynakça

14 yorum :

 1. 'django-admin.py startproject ilkProjem' kodu yazdıktan sonra syntaxerror: invalid syntax hatası alıyorum. Django'yu kaldırıp tekrar yükledim olmadı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. django-admin startproject app1

   dostum .py olmadan dene ben 1.9.1 sürümüyle u şekilde çalıştrdım

   Sil
 2. Biraz empati yapıp kullanıcının nerede nasıl hata yapacağını düşünmek lazım. Burada dümdüz anlatmışsınız fakat kullanıcının asıl hata yaşayacağı yerler hakkında hiç bir şeyden bahsetmemişsiniz. Örneğin bilmeyen bir adam Python içerisinde nasıl istediği klasöre gidecek ve o projeyi oluşturacak?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. https://www.youtube.com/watch?v=2OD3oeodNms

   Sil
  2. Merhaba,
   Bütün ihtimalleri düşünerek bir yazıda yer vermek maalesef olanaksızdır. Fikrinizi ifade ettiğiniz "Yorumlar" kısmı zaten bahsettiğiniz problemleri tartışmak için var. Sormaktan çekinmeyiniz.

   Sil
 3. gayet guzel bir yazi. tesekkurler

  YanıtlayınSil
 4. sürüm 1.9 da kod böyle yapınca çalıştı
  django-admin startproject app1

  .py ile deneyince olmadı sebebini anlamadım ama

  YanıtlayınSil
 5. cd ilkProjem

  1- python manage.py runserver

  bu kodu(1) yazmadan hemen önce
  python manage.py migrate
  ve sonrasında (1) deki kodu yazarsanız sıkıntı olmayacaktır.

  Ayrıca startproject için .py yazsanızda yazmasanızda sıkıntı vermez windowsta çalışıyorsanız eğer büyük ihtimalle path lerle ilgili bir sorun vardır ama ubuntuda böyle bir sorun yok tabi o yüzden forever ubuntu :)

  YanıtlayınSil
 6. Diğer dosyalar olmasına rağmen manage.py dosyası yok ne yapabilirim ?

  YanıtlayınSil
 7. Böyle bir hata alıyorum :
  Traceback (most recent call last):
  File "manage.py", line 17, in
  "Couldn't import Django. Are you sure it's installed and "
  ImportError: Couldn't import Django. Are you sure it's installed and available on your PYTHONPATH environment variable? Did you forget to activate a virtual environment?

  YanıtlayınSil