22 Nisan 2013 Pazartesi

Web Framework Nedir?

Web Framework Nedir ?

    Framework, dilimizde çerçeve ya da çatı olarak geçmektedir.Web Framework denildiğinde genelde Web Çatısı olarak ifade ederiz.
  Framework’ün genel tanımını yapacak olursak; kullanıcıların daha sağlıklı ve hızlı kodlama yapabilmesi için kullanılan, yazılımın iskeletini oluşturan, proje altyapısıdır.

Şöyle açmak gerekirse, benzer her projede belli bir noktaya kadar yapılan işlemler aynıdır. Bu aşamaları tekrar tekrar icra etmek yerine, neden bizim yapacağımızdan daha sağlam bir yapıyı kullanmayalım?Yani; “Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok”.
 Framework kullanmanın avantajlarına değinecek olursak, bir kere iskeleti bizim oluşturmamıza gerek kalmıyor.O bize geliyor ve “Ben sana altyapını sağladım,buradan kodlamana devam et “ diyor.Bu, birçok yazılımcının işini kolaylaştırırken, projenin süreç yönetimini kolaylaştırıyor.
 Çoğu web framework M-V-C pattern’i üzerine merkezlenmiştir.M-V-C ‘ yi açacak olursak;

Model-View-Controller.”
 • Kısa tanımlarla M-V-C’yi tanımlamak istersek; Model,veritabanı işlerimizi yaptığımız katmandır.Veritabanı sorgularımızı burada oluşturur ve dışarıdan erişimi kolaylaştırırız.
 •  Sitenin tasarımı controllerdan alınan verilerle View sayfalarında yapılıyor.Yazılımın,uygulamanın,kullanıcıya görünen kısmıdır.
 •  Controller, en özet tanımıyla Model ile View arasında bir köprü, bir aracıdır.Model’de işlenen verileri View’a aktarır,View’dan gelen verileri Model’e gönderir ve işler.Program akışını yönetir.
        Django’da M-V-C yapısı M-V-T olarak yerini almış.Ancak pek farkı yok.İlerki derslerde bunu açıklayacağız.Nerede hangi web framework kullanılıyor, görmek istiyorsanız o da burada.

Kaynakça:  

http://www.serefakyuz.com/2011/06/web-framework-nedir.html

2 yorum :

 1. Abi PYTHONLA tam boyle guzel bir baslangıcvyaptim kosullara kadar geldim sonra tak karsıma bu django cıktı web framework cikti kafam allak bullak oldu tam olarak ne ise yaradigini ve daha acık anlatırsanız çok mutlu olurum GERÇEKTEN ÇOK MERAK ETTIM

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bu django aslında python kodlarını sql çeviriyo yani kısaca sı python yazarak web sitesi yapıyosun

   Sil