20 Nisan 2013 Cumartesi

Python Nasıl Kurulur?

Python programlama diline geçmeden önce "Python işletim sistemine nasıl kurulur?" sorusuna cevap verilmelidir.Python ile program yazabilmek için sistemimizde Python programlama dilinin kurulu olması gerekir.
"Python işletim sistemine nasıl kurulur?" sorusu birden farklı şekilde sorulması gereken bir sorudur.Bu yazıda şu sorulara cevap aranacaktır.
 1. GNU/Linux dağıtımı olan işletim sistemlerinde Python nasıl kurulur?
 2. Windows işletim sistemlerinde Python nasıl kurulur?
GNU/Linux Dağıtımı İşletim Sistemleri
Günümüzde hemen hemen bütün GNU/Linux işletim sistemlerinde Python kurulu olarak gelmektedir.

Python 2.x ve 3.x yazısında bahsedildiği gibi şuan da piyasada Python 2.x ve 3.x olmak üzere iki farklı Python sürümü bulunmaktadır. Kullanılan GNU/Linux dağıtımı işletim sistemlerinde Python 2.x sürümü kurulu olarak gelmektedir."Sistemimde hangi Python sürümü kurulu?" diye düşünebilirsiniz. Bu sorunun yanıtını almak için, kod satırına şu kodu yazmanız yeterli olacaktır.
python -V
Bu kod yazıldıktan sonra 2.x şeklinde bir çıktı alınması,sistemde sadece 2.x kurulu olduğu anlamına gelmemektedir.Sistemde ki Python ile ilgili kesin rapor istenmesi durumunda aşağıda verilen kod, kod satırına yazılmalıdır.
ls -g {,/usr{,/local}}/bin | grep python

Paket Deposundan Python Kurulumu
Eğer sistemde Python 3.x kurulu değilse,GNU/Linux dağıtımlı sistemlerde kendi deposundan kurulabilmektedir.Python 3.x kurulmasını sağlayan kod şu şekildedir.
sudo apt-get install python3
Windows İşletim Sistemleri
Şu bilinmelidir ki; Windows işletim sistemlerinde Python kurulu olarak gelmemektedir.Bu yüzden kullanıcılar Python'u Windows'a kendileri elle kurmak zorundadırlar.Python kurmanın Windows'a herhangi bir program kurmaktan hiç bir farkı yoktur.
http://www.python.org/download/ sisteminden her kullanıcı kendi sistemine uygun olan Python sürümünü seçerek indirebilir.İndirdikten sonra indirilen programa çift tıklayarak herhangi bir program nasıl kuruluyorsa o şekilde kurulum yapılır.

10 yorum :

 1. https://www.python.org/ hangi sürümü indirsem zipin içinde bir şifre istiyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlayınSil
 2. yazılarınızda hangi python sürümünü kullandınız

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. python 3 dersleri verecek misiniz ? veya vermeyecekseniz sizinki gibi güzel eğitim veren hangi siteyi tavsiye edersiniz ?

   Sil
  2. istihza.com adresini kullanabilirsiniz.

   Sil
  3. çok teşekkür ederim. oradan çalışmaya başladım.

   Sil
  4. Scode üzerinden giriş yapabilirsiniz

   Sil
 3. Belirttiğiniz gibi phyton u ve eclipse ide yi indirdim kurdum. akat açılan ekranlarda eğitimlerde belirttiğniz programları çalıştıramıyorum, .exe olarak göremiyorum ve script olarak da göremiyorum. Neyi eksik yapıyorum?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kusura bakmayın sıkıntınızı tam olarak anlayamadım. Python'u kurduysanız çalıştırmak için Eclipse ihtiyacınız yok. Yazdığınız program dosyasını doğrudan komut satırı üzerinden de çalıştırabilirsiniz. Eğer biraz daha hatayı açarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

   Sil
 4. Autodesk denen programı indirmemi söylüyor.indirmelimiyim?

  YanıtlayınSil