21 Nisan 2013 Pazar

Python ile Uygulama Geliştirme Ortamları

Python yorumlayıcısını sisteminize kurduktan sonra, uygulama geliştirmek için bir arayüze ihtiyacınız olabilir. Bilgisayar terminolojisinde bu arayüzler, IDE (Integrated Development Enviroment) yani "Tümleşik Geliştirme Ortamı" adını almıştır.


Python ile uygulama geliştirirken bir IDE kullanıp kullanmamak tamamen geliştiricinin inisiyatifindedir. Yazılım geliştirmede IDE, hız açısından geliştiriciye fayda sağlayacaktır. (Yorumlama opsiyonları, kodu otomatik tamamlama vs. özellikleri sayesinde) Eğer IDE kullanmadan “Ben hepsini kendim hallederim” diyorsanız gedit ve terminal bu konuda sizin en sıkı yardımcılarınız olarak her zaman yanınızda olacaktır. Eğer “Ben IDE kullanmak istiyorum” diyorsanız, web üzerinde Python ile uygulama geliştirebileceğiniz birçok IDE - editör mevcut.

Bunlardan bazıları: Komodo , Netbeans, PyCharm, Eclipse, Wing, PyScripter, Pyshield, Spyder, IDLE, IdleX, µ.dev, IEP, PyStudio, Sublime Text

Biz yazımıza hem Linux, hem de Windows üzerinde çalışan Eclipse IDE kurulumundan bahsederek devam edelim. Eclipse, üzerine kurulan eklentilerle birlikte, birçok programlama diliyle uygulama geliştirilmesine izin veren bir ortamdır. Eclipse kurmak için şu iki yolu izleyebilirsiniz:
1 - ) Ubuntu için Yazılım Merkezi (Software Center) üzerinde “eclipse” terimini aratıp gelen seçenekler içerisinden Eclipse'i seçtikten sonra “Yükle” ye tıklayarak. (Diğer Linux dağıtımlarında da paket yöneticilerinden faydalanarak benzer işlem uygulanabilir.)

2 - ) Uçbirim (terminal) kullanarak.

Biz yükleme işlemimize ikinci yol olan "Uçbirim kullanarak" üzerinden devam edelim. Uçbirimi açtıktan sonra şu komutu yazınız:

sudo apt-get install eclipse

Karşınıza gelen onay sorularını onaylamanızın ardından Eclipse, Ubuntu repositorylerinden indirilerek sisteminize yüklenecektir. Yüklemenin ardından Eclipse'i çalıştırınız. Eclipse'i ilk çalıştırdığınızda size çalışmalarınızı kaydedeceğiniz dizini soracaktır. Çalışma klasörünüzü belirledikten sonra artık Eclipse IDE'si ile başbaşasınız. Şimdi Eclipse'i Python ile uygulama geliştirmeye hazır hale getirelim.

Eclipse penceresi üzerinde yer alan Help menüsü altındaki Install New Software bağlantısını açınız. Bağlantıyı açtığınızda şöyle bir pencere ile karşılaşacaksınız:

Bu pencerede yer alan "type or select a site" içerikli metin kutusuna "http://pydev.org/updates" değerini girip Add'e tıklayınız. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, Eclipse bağlantı üzerindeki depodan size PyDev kurulumu ile ilgili bilgileri getirecektir.PyDev'i işaretledikten sonra Next'e tıklayarak kurulumu tamamlayınız. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Eclipse'i yeniden başlatınız.

Eclipse'imizi uygulama geliştirmeye hazır hale getirmek için birkaç küçük adım kaldı. Şimdi sıra geldi Python yorumlayıcısını Eclipse'e tanıtmaya. File menüsünden New > Project'e tıklayınız. Karşınıza gelen pencerede PyDev bağlantısı altında yer alan PyDev Project'i seçip Next'e tıklayınız. Karşınıza şöyle bir pencere gelecektir.


Bu ekranda Interpreter açılır menüsünden Python'ı seçiniz. 

Not: Eğer Interpreter listesini göremiyorsanız ana pencere üzerinde yer alan Window > Preferences bağlantısını açınız. Karşınıza gelen pencerede sol tarafta yer alan listeden PyDev'i genişletip "Interpreter - Python" bağlantısını açınız. Şimdi sağ tarafa geçip "Auto Config" düğmesine tıklayarak Eclipse'in yorumlayıcıyı otomatik olarak yapılandırmasına izin veriniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra "New Project" ekranını yeniden açınız. Artık Interpreter listesinde Python'ı görebilirsiniz.

Projenize bir isim verdikten sonra Finish'e tıkladığınızda, artık Eclipse IDE üzerinde Python ile uygulama geliştirmeye hazırsınız demektir.

31 yorum :

 1. Ninja-IDE de gayet güzel bir geliştirme ortamı, denenmesi lazım :)

  http://ninja-ide.org/

  YanıtlayınSil
 2. Ninja-IDE için desteğe ihtiyacınız olduğunda cevap alamıyorsunuz ve dökümantasyonu da son derece zayıf.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef Ninja-IDE'ye henüz başlamadım. Başlayayım seni bulacağım Eko :)

   Sil
  2. başladın mı knk

   Sil
  3. kanka bana yardımcı olurumusun

   Sil
 3. qardash, bes windows uchun nece quracagiq Eclipse-i??

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yukarıdaki kurulum adımları Windows için de geçerlidir. Eclipse'in sitesinden Windows ile ilgili kurulum paketini indirmeniz buradaki adımları uygulamaya başlamanız için yeterlidir.

   Sil
  2. eclipse site linkini verebilirmisiniz? arattığımda saçma sapan seyler cıkıyor

   Sil
  3. https://www.eclipse.org/downloads/

   Sil
 4. yorumlara gözatanlar için tavsiye edebileceğim bir diğer geliştirme ortamı da PyCharm. lisansını almadan kullanayım diyorsanız "Community Edition" sürümünü incelemenizi tavsiye ederim.

  YanıtlayınSil
 5. PyDev'i kurduktan sonra File>New>Project... adımlarının ardında PyDev seçeneği gelmedi? Tıkandım kaldım. Diğer sitelerden de baktım, "http://pydev.org/updates" yerine "http://update-production-pydev.s3.amazonaws.com/pydev/updates/site.xml" bağlantısını eklememi önerdiler ancak bi' işe yaramadı. Yardımcı olursanız sevinirim? :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Dediğiniz problemin sebebini tam olarak bilemiyorum. Ama ide olarak PyCharm kullanabilirsiniz. Oldukça kullanışlı bir araç ve öğrenciler için de ücretsiz olarak kullanım sunmaktadır.

   Sil
 6. Tüm adımları doğru bir şekilde uyguladığınıza emin misiniz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Emin olmak için PyDev'i kaldırıp işlemi yeniledim hatta.

   Sil
  2. http://d-93694.resimlerimnette.com/i-93694.jpg

   Sil
  3. aynı problem ben de de oluştu. Henüz çözüm bulamadım. Acaba bu sorunun nedenini bilen var mıdır?

   Sil
 7. windows7 64 bit için uygun IDE hangisi yardımcı olurmusunuz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Açık kaynak ve ücretsiz olarak Eclipse kullanabilirsiniz. Benim tavsiye edebileceğim ve kullandığım ise Pycharm'dır. Ücretlidir fakat öğrencilere özel paketleri bulunmaktadır. Eğer öğrenci iseniz ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. https://www.jetbrains.com/student/ adresinden temin edebilirsiniz.

   Sil
 8. Merhaba, interpreter seçeneği gözükmediğinden Windows>Preferences vs dediğinizi yaptım ama auto config seçeneğine tıkladığımda hata veriyor ne yapmalıyım?

  YanıtlayınSil
 9. http://stackoverflow.com/questions/23920085/cannot-auto-configure-pydev-in-eclipse

  pydev'den sonra pythonu tekrar kurmalısınız. eclipse yeniden başlattığınızda auto-config çalışacaktır.

  YanıtlayınSil
 10. http://stackoverflow.com/questions/23920085/cannot-auto-configure-pydev-in-eclipse

  pydev'den sonra python'u tekrar kurmalısınız. eclipse yeniden başlattığınızda auto-config çalışacaktır.

  YanıtlayınSil
 11. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 12. hocam ben python için tüm paketleri kurmama rağmen o listede hiç bir şekilde pythonu göremiyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bende de aynı sorun vardı. Standardı kur Yukarıdan "Help" menüsüne gel. "install new software" tıkla yukarıda ki bölüm açılıyor gerisi yukarıda ki gibi.

   Sil
 13. New > Project'e tıklayıp karşıma gelen pencerede PyDev bağlantısı yok.

  YanıtlayınSil
 14. yapamayan arkadaslar http://heanet.dl.sourceforge.net/project/pydev/pydev/PyDev%204.5.0/PyDev%204.5.0.zip bu baglantidan PyDev indirip icerisindeki plugins ve features klasorleri icerigini eclipse icerisindeki ilgili klasorlere kopyalayarak kurulumu yapabilirler.

  YanıtlayınSil
 15. PyDev sertifikasını yükledikten sonra deneyince oluyormuş. Alttaki link yardımcı olur.
  Source: http://www.pydev.org/manual_101_install.html

  YanıtlayınSil
 16. Uyarı resimleri gözükmemektedir. Bunları güncelleyebilir msiniz ?

  YanıtlayınSil