18 Nisan 2013 Perşembe

Enine Boyuna Python


Python Nedir?
Guido van Rossum
Python 1990 yılında Guido van Rossum tarafından Amsterdam'da geliştirilmeye başlanmış nesne yönelimli, yorumlanabilen, modüler ve etkileşimli bir programlama dilidir.
Pek çok insan Python isminin piton yılanından geldiğini düşünse de aslında durum böyle değildir. Python geliştiricisi Guido van Rossum, programlama diline adını The Monty Python isimli bir İngiliz komedi grubunun Monty Python's Flying Circus adlı gösterisinden esinlenerek vermiştir. Her ne kadar olayın aslı böyle olsa da Python programlama dilinin yılan figürü ile temsil edilmesi bir gelenek haline gelmiştir.


Neden Python?
 • Python dili C – C++ gibi dillerin aksine Interpreter, yani yorumlayıcı bir dildir. Dolayısıyla derlemeye gerek kalmadan çalıştırabilir ve bu sayede çok hızlı bir biçimde uygulama geliştirebilirsiniz.
 • Eğer herhangi bir programlama dili biliyorsanız, Python'u öğrenme hızınız  neredeyse okuma hızınızla doğru oranda olacaktır.

 • Python'ın Simgesi
  Python'un temiz söz dizimi sayesinde Python'da program yazmak veya bir başkasının yazdığı programı okumak diğer dillere nispeten çok daha kolaydır.
  Ek olarak söz dizimi sadece girintilere bağlı olduğu için uygulama geliştiricileri söz dizimi ile uğraşarak vakit kaybetmezler.
 • Python çapraz (cross) platform desteği syesinde birçok sistem üzerinde çalıştırılabilir. Pek çok Linux dağıtımının içerisinde Python 2.x sürümü yüklü gelmektedir. Ayrıca ülkemizde TUBİTAK tarafından geliştirilen Linux dağıtımı Pardus'un da bel kemiğini yine Python oluşturmaktadır. Popüler Linux dağıtımları da  Python'u çeşitli uygulamalarını geliştirmek için kullanmaktadırlar. (Örnek olarak; Ubuntu Software Center)

 • Python dünya çapında büyük üne sahip Google, Youtube, Yahoo! gibi şirketler tarafından yazılım geliştirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca Google, ileri düzeyde Python bilgisine sahip kişilere iş imkanları sağlamaktadır. Python geliştiricisi Guido van Rossum 2005 – 2012 yılları arasında Google'da çalışmıştır.
 • Python kullanarak masaüstü programlama, oyun programlama, taşınabilir cihaz programlama, web programlama ve ağ programlama çalışmaları rahatlıkla yürütülebilir.
 • Python ile programlama yaparken kullanabileceğiniz pek çok IDE (Integrated Development Enviroment – Tümleşik Geliştirme Ortamı) mevcuttur. Bunlardan bazıları:
  Eclipse, Pydev, Eric, Komodo IDE, PyCharm
 • Python insan beynindeki düşünme olayı temel alınarak tasarlanmıştır. Yani bir şeyin nasıl olması gerektiğini düşünüyorsanız, Python o şekilde gerçeklenimini sağlar.
 • Python, içerisinde barındırdığı Garbage Collector (çöp toplayıcı) sayesinde uygulamanızın bellek kullanımını optimize eder. Bu durum uygulamanızın kararlılığını ve performansını arttıracaktır.
 • Python, tamamı ile nesne yönelimli bir programlama dilidir. Popüler OOP dilleri ile yarışacak seviyede bir altyapıya sahiptir.
 • Python, Java ve .NET platformları ile entegre biçimde çalışma yeteneğine sahiptir.
 • Hepsinden önemlisi Python "özgür" bir dildir.

Siz de vakit kaybetmeden güçlü ve hızlı Python'ın özgür dünyasındaki yolculuğunuz için yerinizi ayırtın. Bu yolculukta herkese yetecek kadar koltuk var!


Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığım Kaynaklar:

16 yorum :

 1. Tebrik Ederim güzel döküman.

  Sinan KUZUCU

  YanıtlayınSil
 2. ben 15 yaşındayım. programlama ve oyun geliştirmeye ilgim çok büyük. halen blender 3d ile oyun yapım dersleri alıyorum.Ve sanırım program pyhton altyapılı. Bu nedenle oyun için kullanılabilir.
  Benim internetten python dersleri alarak kaç ayda öğrenirim?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu şekilde tam bir süre vermek yanlış olur. Fakat kısa bir süre içerisinde mantığını kavrayabilir ve elle tutulur bir şeyler yapabilirsiniz. Ondan sonrası tamamen pratik yapmaya dayanıyor. Ama içine girdikçe daha da girilecek yerler olduğunu göreceksiniz.

   Sil
  2. Önemli olan bakmak gitmek izlemek değil kaç ayda bitiricem diye uğraşma yeterki kavra

   Sil
 3. Spyder IDE de cok tavsiye ediliyor. Windows'a Python ve Spyder yuklemek icin: https://winpython.github.io/

  YanıtlayınSil
 4. Merhabalar. Pyhton 3 öğrenmeyi hedefliyorum da yalnız Spyder, Ipython ve Anaconda gibi şeyler duydum Pyhton ile ilgili. Bende şuan sadece Python 3 kurulu. Acaba diğerlerini kurmam gerekli mi ? Eğer ki, gerekli ise ne işe yarıyorlar kısaca bahsedebilir misiniz ? Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 5. Evet bu makale sonrasında Piton a başlıyorum bakalım :) nereden esti derseniz.. Notepad++ eklentilerini incelerken gözüme çarptı.. zaten php de atomu parçalayacak seviyeye geldim.. Artık birazda Python öğrenme zamanı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bu tür programlama dillerini nasıl öğreniyorsunuz öğrenmeye nereden başlıyorsunuz ve nasıl devam ediyorsunuz bunlar hakkında bana bilgi verirsen sevinirim programlama dili öğrenmek istiyorum ve nereden başlayacağımı bilmiyorum :(

   Sil
  2. ben de yeni başladım ve bence python ile başlaman en iyisi

   Sil
 6. Python programlama dili ile ilgili dersler hazırlanmakta bakmanızı tavsiye ederimhttps://www.youtube.com/watch?v=NP1DMWzC49o

  YanıtlayınSil
 7. Çok güzel bir doküman hazırlamışsınız, teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 8. Pythonla mekanik programlama yapılabilir mi?

  YanıtlayınSil
 9. burada yazılanlar python 3x sürümüne uyumlu mu?

  YanıtlayınSil