22 Nisan 2013 Pazartesi

Django Nedir ?


Django Nedir?

Google’a django yazdığımızda karşımıza güzel bir film geldiği doğrudur.Fakat bizim bahsedeceğimiz Django o değil ama en az onun kadar güzel bir şey.Django Python dili ile uğraşmış olan çoğu kişinin duyduğu bir şeydir.Peki nedir bu Django?

Django; Python diline ait bir frameworktür.2005 yılında sunulmasına rağmen fazlaca rağbet görmüş ve ülkemizde de geliştiricileri artmaktadır. Django Python’un 2.x sürümünde çalışmaktadır.3.x sürümü webframeworkleri destekleme konusunda eksiktir.
 • Django dinamiktir , Django’da kod yazmak çok zevklidir.Kod yazarken diğer frameworklere göre kazandığınız hızı fark ettirir.
 • Web Framework Nedir? yazımızda M-V-C yapısından bahsedilmişti.Django’da ise M-V-T yapısı olduğunu söyledik.
 • M-V-T ; Model-View-Template’dir.Model-View-Url şeklinde de rastlayabiliriz buna.
 • M => Model, veritabanı işlemlerinin yapıldığı yer. Django’nun bir diğer güzelliği ise sql komutları kullanmadan veritabanı oluşturabiliyoruz.Django’ya özel bir dille veritabanını oluşturuyoruz ve Django bunu kendi yorumlayarak veritabanını oluşturuyor.
 • V  => View. Bu kısım tamamen geliştirme kısmıdır.Hemen hemen tüm python kodlarımızı burada konuşturacağız.
 • T => Template. Tasarım kısmı.Template sayesinde kodların istenen kısımları alınır sadece etiketler yazılır ve kod tekrarlamalarından kurtulunmuş olunur.
İyi güzel anlattınızda Python yeteri kadar hızlı bir dil mi ? diye sorarsanız, sizleri "Ruby vs Python vs PHP" isimli youtube videosuna davet ediyoruz.Yararlanılan Kaynaklar :
http://aysekucuk.wordpress.com/2012/09/07/django-nedir/

4 yorum :

 1. video calismiyor.

  YanıtlayınSil
 2. Youtube ve Google, Python kullanıyormuş demekki....

  video burda:

  https://www.youtube.com/watch?v=VBm5m1-Eonw

  https://youtu.be/VBm5m1-Eonw

  YanıtlayınSil
 3. Django tam olarak nedir anlamadım

  YanıtlayınSil